Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. AB, Enerji Şartı Anlaşması’ndan Çekiliyor

AB, Enerji Şartı Anlaşması’ndan Çekiliyor

haberci haberci -
11 0

AB Konseyi, Belçika’nın Başkanlığında Anlaşmadan Çıkma Kararı Aldı

Avrupa Birliği Konseyi, AB Dönem Başkanı Belçika’nın önderliğinde, AB’nin Enerji Şartı Anlaşması’ndan çekilme kararı aldı. Bu kararın resmi bildirimi yapıldı ve AB’nin anlaşmadan çekilme süreci başlatıldı.

Belçika Enerji Bakanı: “AB 1 Yıl İçinde Anlaşmadan Ayrılacak”

Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Üye ülkeler arasında varılan siyasi uzlaşı gereği, AB ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu (Euratom) 1 yıl içinde Enerji Şartı Anlaşması’ndan ayrılacak.” dedi.

Enerji Şartı Anlaşması 1998’de Yürürlüğe Girmişti

1994 yılında imzalanan ve 1998’de yürürlüğe giren Enerji Şartı Anlaşması, enerji sektöründeki sınır ötesi yatırımları korumayı amaçlıyor. Anlaşma, enerji sektöründeki yabancı yatırımcılara geniş haberlermersin.com haklar ve hukuki netlik sağlıyor.

Anlaşmanın en tartışmalı yönü ise; enerji şirketlerine, yatırımlarını zarara uğratan politikalar nedeniyle ülkelere dava açma hakkı tanımasıydı.

İtalya Anlaşmadan Ayrılmıştı

2016 yılında İtalya’nın anlaşmadan çekilmesinin ardından, Almanya, Fransa, İspanya, Danimarka, Lüksemburg, Hollanda ve Polonya gibi ülkeler de çıkma planları yapıyordu. AB Komisyonu geçen yıl, iklim endişeleri doğrultusunda üye ülkelerin koordineli bir şekilde anlaşmadan çekilmesini önermişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir