Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. AB Konseyi Belarus’a Yeni Yaptırımlar Uygulayacak

AB Konseyi Belarus’a Yeni Yaptırımlar Uygulayacak

haberci haberci -
20 0

AB Konseyi, Belarus Ekonomisine Yönelik Yeni Yaptırım Kararı Aldı

AB Konseyi, Ukrayna ile savaşta Rusya’ya sağladığı destek nedeniyle Belarus ekonomisine yönelik yeni yaptırım kararı aldığını duyurdu. Yeni kısıtlayıcı tedbirlerle, Rusya ve Belarus ekonomisi arasındaki entegrasyonu kullanarak mevcut yaptırımlardan kaçınma girişimlerine engel olunacak.

İhracat Kısıtlamaları ve Hizmet Yasakları Getirildi

Belarus’a hem sivil hem askeri (çift kullanımlı) gelişmiş ürün ve teknolojilere yönelik ihracat yasağı genişletilirken, Belarus’un sanayi kapasitesini geliştirebilecek ürünlere daha fazla ihracat kısıtlamaları getirildi. Denizcilik seyrüsefer ürünleri, lüks mallar ve mineral ürünleri gibi birçok alanda Belarus’a ek kısıtlamalar getirildi.

Geçiş ve Hizmet Kısıtlamaları

Belarus’tan altın, elmas, helyum, kömür, ham petrol gibi mineral ürünlerinin ithalatı yasaklandı. Ayrıca, Belarus’a defter tutma, vergi danışmanlığı, iş ve yönetim danışmanlığı, halkla ilişkiler, muhasebe, denetim, mimarlık ve mühendislik hizmetlerinin sağlanması da yasaklandı. Ürünlerin AB sınırları içinde Belarus’tan kara yoluyla taşınması da yasaklandı.

Gelecek Sözleşmelerde “Belarus’a Hayır” Maddesi

AB ülkelerindeki ihracatçılar, Belarus’a hassas mal ve teknoloji ihracatını engellemek amacıyla gelecekteki sözleşmelerine “Belarus’a hayır” maddesi ekleyecekler. Belarus’un askeri ve teknolojik gelişimine katkı sağlayabilecek ürün ve teknolojilerin ülke topraklarından geçişi de yasaklanacak.

AB’nin Belarus’a yönelik yeni yaptırım paketi, mevcut yaptırımlardaki boşlukları kapatmayı ve yaptırımların çevresinden dolaşılmasını zorlaştırmayı hedefliyor. AB, Rusya’ya yönelik sıvılaştırılmış doğal gaz da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede kısıtlamalar uyguluyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir