Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. AB, Suriye ve Bölge İçin 2,12 Milyar Euro Yardım Taahhüt Etti

AB, Suriye ve Bölge İçin 2,12 Milyar Euro Yardım Taahhüt Etti

haberci haberci -
21 0

AB’nin Taahhütleri

AB Komisyonu, 8’inci Brüksel Konferansı’nda Suriye ve bölgenin geleceğini desteklemek amacıyla 2024 ve 2025 için toplam 2,12 milyar euro yardım taahhüt etti. Bu yardım, Suriye’deki ve komşu ülkelerdeki Suriyeli mülteciler ile Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak’taki ev sahibi topluluklara destek sağlayacak.

AB’nin Vurgusu

AB, 7’nci Brüksel Konferansı’nda verdiği taahhütleri teyit ederken, Türkiye’deki Suriyeli mülteciler ve ev sahibi toplulukları da desteklemek için 1 milyar euro daha taahhütte bulundu. Ayrıca, 2025’e kadar devam edecek olan mali paketin bir parçası olarak 2025 için ilave 560 milyon euro taahhüt edildi.

Siyasi Çözüm Vurgusu

AB’nin açıklamasında, Suriye’de BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda müzakerelere dayalı bir siyasi çözümün desteklenmesinin acil önemi vurgulandı. Konferans, uluslararası kuruluşların temsilcilerini bir araya getirerek bu yönde adımlar atılmasını sağladı.

Toplam Yardım Miktarı

AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, toplam 7,5 milyar euro hibe ve kredinin taahhüt edildiğini duyurdu. Bu yardımların Suriye ve bölgedeki ihtiyaç sahiplerine büyük bir destek sağlayacağı belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir