Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den Gazze Açıklaması

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den Gazze Açıklaması

haberci haberci -
18 0

Borrell: “Savaşın Yayılma Riski Ciddi Endişe Kaynağı”

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Lüksemburg’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında yaptığı basın açıklamasında Gazze’deki durumu ele aldı. Borrell, bakanların Gazze’deki durumu görüştüklerini belirterek, “Durum tüm üye ülkeler için ciddi endişe kaynağı. İnsani yardımların Gazze’ye ulaşabilmesi için baskılarımızı sürdürmeliyiz ancak ateşkes olmadan bu gerçekleşmeyecek. Bölgedeki yayılma riski de ciddi endişe kaynağı.” ifadelerini kullandı.

Borrell: AB’nin Gazze Konusunda Ortak Tutumu Yok

Borrell, AB’nin Gazze konusunda ortak bir tutumunun olmadığını belirterek, bakanlara Birliğin hem İsrail hem de Filistin ile ilişkilerini anlatan bir belge sunduklarını ve ortak bir duruş oluşturulması için çalışacaklarını ifade etti. Borrell, özellikle ABD ve Fransa’nın İsrail ile Lübnan arasındaki çatışmayı önlemek için yürüttüğü aktif arabuluculuk çabalarını desteklediklerini vurguladı.

Borrell: “Savaşın Daha da Uzun Sürmesini Bekliyoruz”

Borrell, savaşın daha da uzun sürmesi beklentisiyle ilgili olarak, “Öyle görünüyor. Ne yazık ki bu Gazze’deki Filistinlilerin hayatta kalıp kalmayacağını test edecek bir savaş. Batı Şeria’da neler olduğuna bakın. Orada da Uluslararası hukuk bir kez daha sınanacak. Batı Şeria’nın yavaş yavaş ilhak edilmesi konusunda net bir irade var gibi görünüyor. Bu kesinlikle barış getirmeyecek.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir