Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya Ukrayna’ya Hava Savunma Sistemi Sağlayacak

ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya Ukrayna’ya Hava Savunma Sistemi Sağlayacak

haberci haberci -
17 0

Joe Biden, NATO Töreninde Açıklamalarda Bulundu

ABD Başkanı Joe Biden, NATO’nun 75. yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya’nın Ukrayna’ya tarihi önemde stratejik ve taktik hava savunma sistemi sağlayacağını duyurdu.

Biden: NATO Gücünü Arttırıyor

Biden, NATO’nun hiç olmadığı kadar iyi donanımlı olduğunu belirterek, bu yıl 23 müttefikin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 2’sini savunmaya ayırdığını vurguladı. “Hiç olmadığımız kadar güçlüyüz” diyen Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’da durmayacağını ancak Ukrayna’nın Putin’i durduracağını ifade etti.

Tarihi Bağış Açıklaması

Biden, Ukrayna’ya tarihi bir bağış yapacaklarını duyurarak, ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya’nın Ukrayna’ya 5 stratejik hava savunma sistemi sağlayacağını belirtti. Ayrıca gelecek aylarda Ukrayna’ya onlarca taktik hava savunma sistemi sağlanacağını da açıkladı.

Putin’in Politikası Eleştirildi

Putin’in savaşı nedeniyle artan ölüm sayılarına dikkat çeken Biden, 350 binden fazla Rus askerinin öldüğünü ve 1 milyondan fazlasının yaralandığını dile getirdi. Ayrıca genç insanların geleceklerini göremediği için Rusya’dan ayrıldığını belirten Biden, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e “Başkanlık Özgürlük Madalyası” takdim etti. Biden, Stoltenberg’in liderliğinde ittifakın daha güçlü olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir