Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD Başkanı Biden’ın İsrail’e Silah Sevkiyatını Durdurması Endişe Yarattı

ABD Başkanı Biden’ın İsrail’e Silah Sevkiyatını Durdurması Endişe Yarattı

haberci haberci -
17 0

İsrail Yetkilileri Derin Hayal Kırıklığı Yaşadı

ABD’de yayın yapan Axios haber sitesinin iddiasına göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen hafta İsrail’e yapılacak silah sevkiyatını durdurma kararı, Tel Aviv yönetiminde endişe yarattı. İki kaynağa göre, İsrailli üst düzey yetkililer, silah sevkiyatının durdurulmasına “derin hayal kırıklığı” yaşadıklarını bildirdi. Ayrıca, bu kararın esir takası müzakerelerini tehlikeye atabileceği konusunda Washington yönetimini uyardılar.

ABD Savunma Bakanı Austin Durumu Doğruladı

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, ABD’nin İsrail’e bazı silahların geçici olarak durdurulduğu ve sürecin Refah’taki gelişmelerle ilişkilendirildiği belirtilmişti. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, bu silah sevkiyatının askıya alındığını doğrulayarak, İsrail’in Refah’ta kapsamlı bir kara saldırısı yapmasını istemediklerini ve süreci yakından izlediklerini belirtti.

Biden Yönetimi Kapsamlı Refah Saldırısına Karşı

Biden yönetimi, İsrail’in Refah’ta sivilleri korumaya yönelik gerçekçi bir plan içermeyen kapsamlı bir kara saldırısına karşı çıkıyor. Refah’a yapılacak olası bir saldırının sivil ölümlerini artıracağı uyarılarına rağmen İsrail Başbakanı Netanyahu, kentte saldırı yapacaklarını duyurmuştu. Refah’a yapılan kara saldırıları devam ederken, İsrail ordusu bölgeye hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor.

ABD Kongresi’nde Demokrat Partili 88 üye, İsrail’in Filistinli sivillere yönelik insani yardımları engellediğine dair iddialar üzerine, ABD’nin İsrail’e yaptığı yardımların gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir