Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD, BM Güvenlik Konseyi’ne Ateşkes ve Esir Takası İçin Karar Tasarısı Sundu

ABD, BM Güvenlik Konseyi’ne Ateşkes ve Esir Takası İçin Karar Tasarısı Sundu

haberci haberci -
17 0

Greenfield: “ABD, Gazze’de Ateşkes ve Esir Takası Anlaşmasını Destekliyor”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, ABD’nin Gazze’de ateşkes ve esir takası anlaşmasını destekleme niyetiyle BM Güvenlik Konseyi’ne bir karar tasarısı sunduğunu açıkladı. Greenfield, bölgedeki liderlerin ve hükümetlerin ABD’nin teklifini desteklediğine dikkat çekerek, BMGK üyelerinden de bu teklifin uygulanmasını desteklemeleri çağrısında bulundu.

Greenfield: “Teklif Hızlı Bir Şekilde Uygulanırsa Neler Olacak?”

Greenfield, karar tasarısının hızlı bir şekilde uygulanmasının Gazze’de ateşkesin sağlanması, esirlerin serbest bırakılması, İsrail güçlerinin geri çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin evlerine dönmesi için yol haritası oluşturulması ve uluslararası destekli yeniden inşa planının önünün açılmasını sağlayacağını belirtti.

Greenfield: “BMGK Hamas’ın Teklifini Kabul Etmesi İçin İsrarcı Olmalı”

Greenfield ayrıca, BM Güvenlik Konseyi üyelerinin Hamas’ın teklifini kabul etmesi konusunda ısrarcı olmaları gerektiğini vurgulayarak, “Konsey üyeleri bu fırsatı kaçırmamalı. Tek bir sesle konuşarak teklifi desteklemeliyiz.” dedi.

Karar Tasarısında Neler Var?

ABD’nin sunduğu karar tasarısında Mısır, ABD ve Katar tarafından yürütülen diplomatik çabalara vurgu yapılırken, tarafların anlaşma hükümlerine uymasının önemi vurgulanıyor. Karar tasarısında, uluslararası destekli yeniden inşa planının sağlanması için tarafların acil bir ateşkese uyması talep ediliyor. Cezayir’in de benzer bir karar tasarısı sunduğu ancak ABD’nin tasarısını desteklediği belirtiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir