Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail Ziyareti Sırasında Suudi Arabistan ve Gazze Konularını Görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail Ziyareti Sırasında Suudi Arabistan ve Gazze Konularını Görüştü

haberci haberci -
19 0

Blinken’ın Suudi Arabistan ve Gazze İle İlgili Uyarıları

İsrail Kanal 13 televizyonu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Tel Aviv’deki siyasi liderlerle yaptığı görüşmeye dair detayları paylaştı. Görüşmede, Blinken’ın, Gazze’de ateşkes olmaksızın Suudi Arabistan ile normalleşmenin gerçekleşmeyeceği uyarısında bulunduğu kaydedildi. İsrailli yetkililere, normalleşme penceresinin sınırlı ve kısa süreli olduğunu ileten Blinken’ın, “İsrail, Suudi Arabistan ile normalleşmeye ulaşmak istiyorsa Gazze’de derhal ateşkes sağlamalıdır.” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Blinken’ın İsrail’i İkna Çabaları

İsrail resmi televizyon KAN’ın haberine göre, Blinken, Hamas ile bir anlaşmanın zorunlu olduğu konusunda İsraillileri ikna etmeye çalıştı. Blinken’ın ikna için kullandığı argümanlardan birinin “kuzey meselesi” olarak nitelendirdiği Hizbullah ile yaşanan çatışmalar olduğuna işaret edilerek, ABD’li Bakan’ın, İsrailli yetkililere, “Gazze’de savaş sürdüğü sürece kuzeyde bir çözüme ulaşmak imkansızdır.” dediği vurgulandı.

Antony Blinken, 7 Ekim’de başlayan Gazze-İsrail savaşından bu yana bölgeye düzenlediği 7’nci diplomasi ziyaretine salı günü Suudi Arabistan ile başlamış ardından Ürdün ve İsrail’e gelmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir