Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail Maliye Bakanının Filistinlilere Ait Parayla Yaptığı İşlemleri Kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail Maliye Bakanının Filistinlilere Ait Parayla Yaptığı İşlemleri Kınadı

haberci haberci -
22 0

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail Maliye Bakanı’nın Kararını Eleştirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in Filistinlilere ait parayla gerçekleştirdiği işlemleri sert bir dille eleştirdi.

Fonların Filistin Halkına Ait Olduğunu İsrail Hükümetine İfade Ettik

Miller, “Bu fonların Filistin halkına ait olduğunu İsrail hükümetine açıkça ifade ettik. Derhal Filistin yönetimine nakledilmeleri gerekiyor.” dedi. Ayrıca “Filistin halkının kendi fonlarına erişme ve hükümetlerini finanse etme olanağına sahip olması önemlidir.” şeklinde konuştu.

İsrail Maliye Bakanının Kararı “Olağanüstü Derecede Yanlış”

Miller, Smotrich’in kararının “olağanüstü derecede yanlış” olduğunu vurgulayarak, bu tür bir kararın sadece Filistin halkına değil, “İsrail’in çıkarlarına da zarar verdiğini” savundu.

İsrail’in Cenin’e Saldırılarına Yorumlar

Miller, İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria’daki Cenin Mülteci Kampı’na yönelik devam eden baskınlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “İsrail’in askeri operasyonlarını uluslararası insancıl hukuka uygun şekilde yürütmesi gerektiğini” ifade etti. Ayrıca, “İsrail’in meşru terörle mücadele faaliyetleri yürütme hakkı var, ancak sivillere verilecek zararı en aza indirecek şekilde yapması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 543 Filistinli hayatını kaybetti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir