Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Gazze’deki Durumu Değerlendirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Gazze’deki Durumu Değerlendirdi

haberci haberci -
20 0

ABD Vatandaşlarının Gazze’de Mahsur Kalması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın toplantısında konuştu. Patel, Refah sınırının kapanmasından bu yana Gazze’de mahsur kalan doktor ve tıp uzmanı bir grup ABD vatandaşıyla ilgili durumu izlediklerini belirtti.

İnsani Yardımların Akışı ve Ayrılış Güvenliği

Patel, “Bu raporlardan haberdarız. Bu kontrol edilmeyen bir sınır kapısı olsa da, İsrail ve Mısır hükümetleriyle iletişim halindeyiz ve ABD vatandaşlarının Gazze’den güvenli bir şekilde ayrılmalarını sağlamaya çalışıyoruz.” dedi. Refah sınır kapısının insani yardımlar için değil, aynı zamanda yabancı uyrukluların güvenli şekilde ayrılmaları için açık olması gerektiğine vurgu yaptı.

Sorunun Boyutu

İsrail ordusunun bölgeyi işgal etmesi ve Mısır sınır kapısını kapatmasının ardından 20’den fazla ABD’li doktorun Gazze’de mahsur kaldığı belirtildi. Bu durum, Gazze’nin dış dünyaya açılan tek kapısının kapanmasına ve temel ihtiyaçların girişine izin verilmemesine sebep oldu.

Endişe Verici Durum

Patel, Birleşmiş Milletler’in Gazze raporundaki endişelere katıldıklarını belirtti. Gazze’de bir BM aracına yapılan saldırıyı kınayan Patel, “Sivillerin korunması gerektiğine inanıyoruz ve olayın soruşturulmasını talep ediyoruz.” dedi. İsrail’in sivilleri hedef aldığı iddialarına yönelik doğrudan kanıtlara henüz ulaşamadıklarını belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir