Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD, Hamas ve İsrail’e Ateşkes Taslağı Çağrısı Yaptı

ABD, Hamas ve İsrail’e Ateşkes Taslağı Çağrısı Yaptı

haberci haberci -
22 0

ABD, Mısır ve Katar Arabuluculuğunda Son Ateşkes Taslağı

ABD, Gazze’de ateşkes sağlanması ve rehinelerin serbest bırakılması için devam eden görüşmelerde Mısır ve Katar’la birlikte arabulucu olarak Hamas ve İsrail’e son ateşkes taslağını sonuçlandırmaları çağrısında bulundu. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, ABD, Mısır ve Katar’ın, Başkan Biden’ın ilkelerini içeren anlaşmanın sonuçlandırılması yönünde ortak çağrıda bulunduğu belirtildi.

Ateşkes Taslağı İlkeleri

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ateşkes taslağının tüm tarafların çıkarlarını göz önünde bulundurarak taleplerini bir araya getirdiği ve acı çeken Gazze halkına ve rehinelerle ailelerine acil yardım sağlayacağı vurgulandı. Açıklamada, bu anlaşmanın kalıcı ateşkes ve krizin sonlandırılması için bir yol haritası sunduğu ifade edildi.

Biden’ın Önerisi ve Süreç

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs’ta Gazze’deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneriyle İsrail’in çekilmesini ve rehinelerin serbest bırakılmasını öngördüğünü duyurmuştu. Biden, sürecin ikinci aşamasında tüm rehinelerin serbest bırakılacağını ve Gazze’nin yeniden inşası sürecinin başlayacağını belirtmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir