Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD Hazine Bakanı Yellen: Avrupa Bankaları Rusya’da Artan Risklerle Karşı Karşıya

ABD Hazine Bakanı Yellen: Avrupa Bankaları Rusya’da Artan Risklerle Karşı Karşıya

haberci haberci -
18 0

Janet Yellen, Rusya’da faaliyet gösteren Avrupa bankalarının artan risklerle karşı karşıya olduğunu belirtti. ABD’nin Rusya’nın savaş çabalarına destek veren bankalara ikincil yaptırımları güçlendirmeyi değerlendirdiğini söyledi.

Yaptırımlar Potansiyel Olarak Sertleştirilebilir

Yellen, Reuters’e verdiği demeçte, “Rusya’da iş yapan bankalara yönelik yaptırımlarını potansiyel olarak daha da sertleştirmeyi düşündüklerini” ifade etti. Ancak hangi bankaların hedef alınacağı konusunda detay vermedi.

Bankaların Riskler Yarattığı Vurgusu

G7 finans liderleri toplantısında konuşan Yellen, bankaların Rusya’daki faaliyetlerinin yaptırımlarla karşılanabileceğini belirterek, “Rusya’da iş yapmanın çok fazla risk yarattığını” vurguladı.

Yellen, Avusturyalı Raiffeisen Bank International ve İtalyan UniCredit’in Rusya’dan çekilip çekilmeyeceği sorusuna ise, “Denetçilerinin orada ne yapacakları konusunda son derece dikkatli olmalarını tavsiye ettiklerine inanıyorum” şeklinde yanıt verdi.

İtalyan Bankalarına Çıkın Talimatı

ABD Başkanı Biden’ın yeni ikincil yaptırım yetkisi doğrultusunda hazineye verdiği yetki, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’ya destek sağlayan bankaları ABD finans sisteminden çıkarma yetkisini içeriyor. Bu durum, İtalyan bankalarının Rusya’dan çekilmeleri gerektiğini vurgulayan açıklamalara yol açtı.

ABD Hazine Bakanı Yellen, Rusya’nın askeri üretimini artırmak için malları Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye üzerinden temin etme çabalarının endişe verici olduğunu da belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir