Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD ve Ukrayna, 10 Yıllık Savunma İşbirliği Anlaşmasına İmza Attı

ABD ve Ukrayna, 10 Yıllık Savunma İşbirliği Anlaşmasına İmza Attı

haberci haberci -
23 0

ABD Başkanı Joe Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, G7 Zirvesi’nde Buluştu

ABD Başkanı Joe Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İtalya’da düzenlenen G7 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldi. İki lider, 10 yıllık yeni bir savunma işbirliği anlaşmasına imza attı.

ABD ve Ukrayna Arasındaki Savunma İşbirliği Anlaşması

Biden ve Zelenskiy, imzalanan anlaşmanın NATO’nun güvenliği ve Ukrayna’nın savunma zemini için önemine vurgu yaptı. Biden, Rusya’ya ait finansal varlıkların dondurularak Ukrayna’ya destek sağlanmasını övdü. Anlaşmanın amacının Ukrayna’nın savunma kapasitesini artırmak ve saldırganlıklara karşı kendini korumasını sağlamak olduğunu belirtti.

Zelenskiy ve Biden Anlaşmayı Barış Taahhüdü Olarak Nitelendirdi

Zelenskiy, ABD’ye teşekkür ederek, anlaşmanın iki ülke arasındaki savunma işbirliğini derinleştireceğini ifade etti. İki lider, Ukrayna’nın egemenliğine saygı duyulması gerektiğini ve Rusya’nın saldırganlığına karşı kararlılıkla durulması gerektiğini vurguladı.

G7 Zirvesi’nde Alınan Kararlar

G7 Zirvesi’nde, Rusya’dan dondurulan varlıkların faiz gelirleri teminat gösterilerek Ukrayna’ya 50 milyar dolarlık kredi verilmesi kararı alındı. Batı ülkeleri, Ukrayna’yı desteklemek için dondurulan varlıklardan elde edilen geliri kullanmayı planlıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir