Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD Yüksek Mahkemesi, Tulsa Katliamı Tazminat Davasını Reddetti

ABD Yüksek Mahkemesi, Tulsa Katliamı Tazminat Davasını Reddetti

haberci haberci -
25 0

Oklahoma’da Tarihi Bir Karar: Tulsa Katliamı Davası Kapatıldı

ABD’nin Oklahoma eyaletinde Yüksek Mahkeme, 1921’de gerçekleşen ve birçok siyahinin hayatını kaybettiği ırkçı “Tulsa Katliamı” ile ilgili açılan tazminat davasında alt mahkemenin kararını onayladı.

Dava Sonucunda Tazminata Gerek Görülmedi

Viola Fetcher (110) ve Lessie Benningfield Randle (109) tarafından Yüksek Mahkemeye taşınan davada, Tulsa şehir yönetimi “kendilerinin 103 yıl önce gerçekleşen trajik olaydan sorumlu tutulamayacaklarını” savundu. Mahkeme, ırkçı katliamın son tanıklarının açtığı dava dosyasını kapatarak tazminat talebini reddetti.

1921 Tulsa Katliamı: Kara Bir Leke

Tulsa Katliamı, 31 Mayıs 1921’de başlayan olaylar sonucunda yüzlerce siyahinin öldüğü ve Black Wall Street olarak bilinen ticari bölgenin yerle bir edildiği trajik bir olaydır. Hayatta kalan tanıklar, adalet arayışıyla ırkçı saldırının yaralarının hala kanadığını belirtiyor.

Dava sürecinde, siyahilerin ait olduğu iş yerlerinin ve evlerinin zararının tazmin edilmediği, Greenwood ticari bölgesinin silinerek yok edildiği vurgulanmıştı. Ancak Yüksek Mahkeme’nin aldığı kararla, ırkçı saldırıya ilişkin hiç kimsenin sorumlu tutulmadığı bir dönem daha başlamış oldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir