Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD’nin Mayıs Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı

ABD’nin Mayıs Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı

haberci haberci -
14 0

ABD’nin Dış Ticaret Açığı Mayısta Arttı

ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, ülkenin mayıs ayı dış ticaret açığı, bir önceki aya göre yüzde 0,8 artarak 75,1 milyar dolara yükseldi. Piyasa beklentisi ise 76,3 milyar dolar seviyesindeydi. Nisanda 74,5 milyar dolar olarak hesaplanan dış ticaret açığı, mayısta yeni bir rekor kırdı.

İhracat ve İthalatta Azalış

ABD’nin ihracatı mayısta, bir önceki aya kıyasla yüzde 0,7 azalarak 261,7 milyar dolara geriledi. İthalat ise yüzde 0,3 azalarak 336,7 milyar dolara düştü.

Çin ve Meksika’ya Karşı Verilen Açıklar Arttı

ABD’nin Çin ile ticaret açığı mayısta, bir önceki aya göre yüzde 8,6 artarak 23,9 milyar dolara çıktı. Meksika’ya karşı verilen ticaret açığı ise yüzde 10,2 artışla 14,1 milyar dolara yükseldi.

Diğer Ticaret Partnerleri ve Ticaret Fazlası Verilen Ülkeler

ABD’nin diğer ticaret partnerleri arasında, Avrupa Birliği, Vietnam, Almanya, Japonya, Güney Kore, İrlanda, Tayvan, Kanada, İtalya, Hindistan, Malezya, Fransa, İsviçre, İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Krallık yer alıyor. Ülkenin ticaret fazlası verdiği ülkeler ise Hollanda, Güney ve Orta Amerika, Avustralya, Hong Kong, Singapur, Brezilya ve Belçika oldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir