Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD’nin Ortadoğu’da Güvenlik Gücü Birliği Kurma Planı

ABD’nin Ortadoğu’da Güvenlik Gücü Birliği Kurma Planı

haberci haberci -
25 0

ABD, Ortadoğu’da Sivil Danışman Atayarak Güvenlik Gücü Oluşturmayı Planlıyor

‘Politico’nun adı verilmeyen 4 ABD’li yetkiliye dayandırdığı habere göre, Washington yönetimi, Gazze’deki İsrail işgali sona erdikten sonra, bölgede Filistin veya bir Arap ülkesi vatandaşı olan birlik komutanı ile henüz belirlenmemiş bir ABD’li sivil danışman atayarak güvenlik gücü birliği kurmayı planlıyor.

Atanacak Sivil Danışman Sina veya Ürdün’den Çalışacak

ABD Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray’da yapılan özel görüşmelerde, ABD’nin bölgenin geleceğini belirleme izlenimini vermemek amacıyla atanacak sivil danışmanın Gazze yerine Sina veya Ürdün’den çalışmasının planlandığı belirtiliyor. İddia sahipleri, sivil danışmanın bölgenin kaosa sürüklenmemesi için önemli bir rol üstleneceğini söylüyor.

Politico’nun Mart Ayındaki Gizli Belgelerle Benzerlik Gösteriyor

Politico’nun daha önce sızdırdığı gizli belgelere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in saldırıları durduktan sonra bölgede ‘Gazze Geçici Güvenlik Misyonu’ adı altında silahlı bir birlik oluşturulmasını önermişti. Misyonun başına Mısır, Filistin veya İsrail’den uygun bir kıdemli memur atanması planlanıyordu.

ABD’nin, Gazze’ye birlik göndermeyecek ancak Gazze’deki silahlı direnişlere ilişkin istihbarat sağlayacak olan bir sivil danışman atayacağı da belgelere yansımıştı. TSMG’nin kademeli olarak genişleyerek sorumluluk alanını genişleteceği belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, sızdırılan belgeler hakkında yorum yapmayacaklarını belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir