Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD’nin TikTok Yasası Anayasaya Aykırı İlan Edildi

ABD’nin TikTok Yasası Anayasaya Aykırı İlan Edildi

haberci haberci -
14 0

Washington’daki Temyiz Mahkemesi’nde TikTok Davası

ABD’nin başkenti Washington’daki Temyiz Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde, TikTok’un ABD’de faaliyet göstermesine izin vermek için talep edilen yasanın anayasaya aykırı olduğu ileri sürüldü. Dava dilekçesinde, TikTok’un Çinli ByteDance firmasına devredilmesi veya yasaklanması gerektiğini öngören yasanın uygulanabilir olmadığı vurgulandı.

Yasaya Karşı Çıkanlar ve Destek Verenler

24 Nisan’da ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanan yasa, TikTok’un ABD’deki faaliyetlerini devretmesi veya yasaklanması gibi seçenekler sunuyor. Yasaya destek verenler, TikTok’un Amerikan vatandaşlarının verilerini Çin’e aktardığı gerekçesiyle ulusal güvenliği tehdit ettiğini savunuyor. Ancak yasa karşıtları, bu iddianın ispatlanamadığını ve uygulamanın ifade özgürlüğünü kısıtlayabileceğini dile getiriyor.

TikTok Yönetimi ve İddialar

TikTok yönetimi ise iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve ABD’de diğer sosyal medya platformları gibi Amerikan yasalarına uygun çalıştıklarını belirtiyor. ByteDance’in TikTok aracılığıyla Amerikan vatandaşlarına ait verileri Çin yönetimine ilettiği iddiaları ise yalanlıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir