Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. AİHM Rusya’nın Kırım’daki İhlallerini Hükmen Kabul Etti

AİHM Rusya’nın Kırım’daki İhlallerini Hükmen Kabul Etti

haberci haberci -
16 0

AİHM Büyük Dairesi, Rusya’nın Kırım’da Yaptığı İhlallere Karar Verdi

AİHM Büyük Dairesi, Rusya’nın Kırım’da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine karar verdi. Mahkeme, Rusya’nın Kırım’da yaşama hakkı, ifade özgürlüğü, din özgürlüğü gibi temel hakları ihlal ettiğini hükmetti.

Rusya’nın Kırım’daki Tutumu Kınandı

AİHM Büyük Dairesi, Ukrayna’nın başvurusu üzerine Rusya’nın Kırım’da Ukraynalı askerlere, Ukrayna kökenli kişilere, Kırım Tatar Türkleri ve gazetecilere kötü muamelede bulunduğunu belirtti. Mahkeme, Rusya’nın AİHS’nin işkence yasağını kapsayan 3. maddesine uymadığına hükmetti.

AİHM Kararında Rusya’ya Yönelik İhlaller Sıralandı

Mahkeme, Rusya’nın Kırım’da yaşama hakkıyla ilgili 2. maddeyi, Tatar Türklerine yönelik ayrımcılığı yasaklayan 14. maddeyi ihlal ettiğine hükmetti. Ayrıca, Rusya’nın Kırım’da imamlara ve Ortodoks rahiplere baskı uyguladığını ve “zorbalık”ta bulunduğunu belirtti.

Ukrayna’nın AİHM’e Başvurusu

Ukrayna, 2014’te Kırım’ın ilhakından bu yana Rusya’nın bölgede AİHS’yi ihlal ettiğini ve Ukraynalıların siyasi görüşleri nedeniyle “zulüm” gördüğünü belirterek, 2014 ve 2018’de AİHM’e başvurmuştu. AİHM, Ukrayna’nın bu iddialarını haklı buldu ve Rusya’nın Kırım’daki ihlallerini hükmen kabul etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir