Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Arap Birliği Hizbullah ile İletişim Kurma Kararı Alındı

Arap Birliği Hizbullah ile İletişim Kurma Kararı Alındı

haberci haberci -
12 0

Arap Birliği, Hizbullah’ı Terör Örgütü Olarak Sınıflandırmadı

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Husam Zeki, Beyrut ziyaretinin ardından Mısır’ın El-Kahire El-İhbariyye televizyonuna açıklamalarda bulundu. Zeki, Arap Birliği’nin daha önceki kararlarında “Hizbullah’ın terörist olarak tanımlanması”na dikkat çekerek, bu kararlar gereği Hizbullah ile iletişimin kesildiğini hatırlattı.

Arap Birliği’nin Yeni Kararı

Zeki, Arap Birliği üye ülkelerinin Hizbullah’a terör örgütü denmemesi konusunda anlaştığını aktararak, yeni kararın Arap Birliği ile Hizbullah’ın iletişim kurmasının önünü açtığını belirtti. Zeki, “Arap Birliği’nin artık Hizbullah’ı terör örgütü olarak sınıflandırmadığını” vurguladı.

İlk Temas 10 Yıl Sonra Gerçekleşti

Arap Birliği ile Hizbullah arasında 10 yılı aşkın süredir gerçekleşen ilk temas, Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) 2 Mart’ta aldığı karar sonrasında gerçekleşti. Arap Birliği ise 11 Mart 2016’da Hizbullah’ı “terör örgütü” olarak sınıflandırmış ve “aşırılığı ve mezhepçiliği yaydığını” açıklamıştı.

Zeki’nin Beyrut Ziyareti

Dün Lübnan basınında yer alan haberlere göre, Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Zeki, Beyrut ziyareti sırasında Hizbullah’a bağlı “Direnişe Sadakat” bloğunun lideri milletvekili Muhammed Raad ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme, Arap Birliği ile Hizbullah arasında 10 yılı aşkın süredir gerçekleşen ilk temas olarak kaydedildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir