Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Avrupa Komisyonu, Çin Elektrikli Araçlarına Gümrük Vergisi Hazırlığında

Avrupa Komisyonu, Çin Elektrikli Araçlarına Gümrük Vergisi Hazırlığında

haberci haberci -
15 0

ABD ve AB Arasındaki Vergi Farkı

Avrupa Komisyonu, Çin elektrikli araçlarına yönelik aşırı sübvansiyonlar nedeniyle gümrük vergisi açıklamaya hazırlanıyor. Bu adım, ABD’nin Çin üretimi elektrikli araçlarına uyguladığı vergilerle kıyaslandığında daha düşük olması bekleniyor.

Çin’in Olası Tepkisi

Beijing’in bu adıma sert tepki gösterebileceği ve misilleme adımları atabileceği endişesi taşınıyor. Çin, Avrupa’nın gümrük vergisi kararına nasıl yanıt vereceği konusunda belirsizliğini koruyor.

Avrupa Otomobil Endüstrisinden Destek Almıyor

Avrupalı otomobil üreticilerinin Çinli rakiplerinden olumsuz etkilenebileceği düşünülse de, AB’den gümrük vergisi konusunda destek gelmiyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Çin’in pazarı sübvansiyonlu araçlarla doldurmasını önlemenin önemine vurgu yapıyor.

Çin’in Karşılık Hazırlığı

Çin, AB’nin sübvansiyon karşıtı soruşturmasına tepki göstermiş ve gümrük vergilerine karşılık verebilmek için lobi faaliyetlerinde bulunmuştu. Beijing, ocak ayında Fransız üretimi bir markaya karşı anti-damping soruşturması başlatmış ve nisan ayında da karşılık verebilmek adına yasal adımlar atmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir