Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Avrupa Parlamentosu Seçim Sonuçları Açıklandı: Von der Leyen EPP’nin Listebaşı Adayı Olarak Basına Hitap Etti

Avrupa Parlamentosu Seçim Sonuçları Açıklandı: Von der Leyen EPP’nin Listebaşı Adayı Olarak Basına Hitap Etti

haberci haberci -
18 0

Avrupa Parlamentosu Seçimlerinin Ardından Von der Leyen’den Mesaj

Alman Hristiyan demokrat siyasetçi Ursula von der Leyen, 6-9 Haziran tarihlerinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) listebaşı adayı olarak seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Von der Leyen, seçim sonuçlarının Avrupa’nın güçlü bir birliğe ihtiyaç duyanların çoğunlukta olduğu mesajını verdi.

Von der Leyen’den Partiler Arası İş Birliği Açıklaması

Von der Leyen, EPP’nin birinci gelmesiyle ortaya çıkan sonucun, merkezde duran partilere büyük sorumluluklar yüklediğini belirtti. Ayrıca, merkez sol eğilimli Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) ile Avrupa’yı Yenile (Renew Europe-RE) grubunun desteğini almak için görüşmelere başlayacağını duyurdu. Amacının Avrupa, Ukrayna ve hukukun üstünlüğü yanlılarıyla iş birliği yaparak yola devam etmek olduğunu vurguladı.

Avrupa Parlamentosu Seçim Sonuçları

Avrupa Parlamentosu’nun duyurduğu kesin olmayan sonuçlara göre, EPP 189, S&D 135, RE 80, Yeşiller 52, ECR 72, ID 58 ve Sol grup 36 sandalye kazandı. Resmi sonuçların yarın açıklanması bekleniyor.

Yeni AB Komisyonu Başkanının Seçimi Süreci

AB ülkelerinin liderleri 17 Haziran’da AB Komisyonu Başkanlığı için aday üzerinde karar verecek. Ardından adayın Avrupa Parlamentosu’nun onayını alması gerekecek. AB’nin yeni yönetiminin tamamı aralık ayında belli olacak. AP’nin ilk genel kurul oturumu ise 16 Temmuz’da gerçekleşecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir