Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler Raporuna Göre Gazze Şeridi’nde Durum Kritik

Birleşmiş Milletler Raporuna Göre Gazze Şeridi’nde Durum Kritik

haberci haberci -
11 0

UNRWA Raporu Detaylarıyla Ortaya Koydu

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze Şeridi’ndeki son duruma ilişkin çarpıcı bilgiler içeren bir rapor yayınladı. Rapora göre, İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne yönelik hava, kara ve denizden saldırılarını sürdürmekte, bu durum ise sivil kayıplara, altyapının zarar görmesine ve Filistinlilerin yerinden edilmesine neden olmaktadır.

UNRWA Çalışanlarının Hayatını Kaybetmesi Endişe Verici

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise, 30 Nisan ile 5 Mayıs arasında 6 UNRWA çalışanının daha hayatını kaybetmesi oldu. 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’nde öldürülen UNRWA çalışanı sayısının 188’e yükseldiği vurgulandı. İsrail’in Gazze’ye insani yardım girişini engellediği belirtilen raporda, uluslararası insancıl hukukun ihlal edildiği kaydedildi.

İnsani Kriz Derinleşiyor

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, devam eden saldırılar nedeniyle Gazze’deki hastanelerin üçte biri ve sağlık ocaklarının yüzde 30’unun sınırlı bir şekilde faaliyet gösterdiği ifade edildi. Ayrıca, sıkıntılar nedeniyle tıbbi malzeme, yakıt ve personel eksikliğinin yaşandığına dikkat çekildi.

Çatışmaların İnsanlık Dışı Boyutu

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında çocuklar ve kadınların da hedef alındığı belirtilen raporda, en az 34 bin 789 Filistinlinin öldüğü, 78 bin 204 kişinin yaralandığı kaydedildi. Enkaz altında halen binlerce ölünün olduğu ve sivil altyapının da hedef alındığı vurgulandı.

Çözüm Arayışları Devam Ediyor

Çatışmalara ara verilmesi için yapılan girişimlerde, 24 Kasım 2023’te 4 günlük bir “insani ara” ilan edildi ancak çatışmaların devam ettiği ve binlerce Filistinlinin hala alıkonulduğu raporda belirtildi. İsrail’in işgal altındaki bölgelerde de Filistinlilere yönelik saldırılarını sürdürdüğüne vurgu yapıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir