Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric’ten Önemli Açıklamalar

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric’ten Önemli Açıklamalar

haberci haberci -
18 0

Genel Sekreter Dujarric, UAD Kararlarını Değerlendirdi

Bir basın toplantısında konuşan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Genel Sekreter’in Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) kararlarını dikkate aldığını vurguladı. Dujarric, BM Şartı ve mahkeme tüzüğü uyarınca UAD kararlarının bağlayıcı olduğunu hatırlatarak, tarafların bu kararlara uymalarını beklediklerini belirtti.

Geçici Tedbirler BM Güvenlik Konseyi’ne İletilecek

Dujarric, Genel Sekreter’in UAD tarafından emredilen geçici tedbirlere ilişkin bildirimi BM Güvenlik Konseyi’ne uygun şekilde ileteceğini açıkladı. İlgili tarafların mahkemenin kararlarına uyacaklarına inanıldığını belirten Dujarric, bu sürecin takip edileceğini ifade etti.

BM’nin Gazze Operasyonları

UAD’nin aldığı kararın BM’nin sahadaki yardım operasyonlarını nasıl etkileyeceği sorusuna cevap veren Dujarric, “Kanıtlar uygulamada ortaya çıkacaktır. BM için işlerin kolaylaşması, askeri harekatın sona erdiğinin görülmesine bağlıdır. İnsani bir ateşkesin sağlanması ve tüm rehinelerin serbest bırakılması, BM’nin insani yardımlarını kolaylaştıracaktır.”

İnsani Yardımlar Devam Edecek

UAD kararlarının uygulanıp uygulanmamasına bakılmaksızın BM’nin Gazze halkına daha fazla insani yardım ulaştırmak için çaba harcamaya devam edeceğini belirten Dujarric, BM’nin insani erişimi artırmak için her türlü çabayı sürdüreceğini dile getirdi.

Uluslararası Adalet Divanı’nın aldığı tedbir kararlarında, İsrail’in Refah’a yönelik saldırıları durdurması, insani yardımları engellememesi ve BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesi yönünde hükümler bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir