Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. BM Yetkilisi De Domenico: “Gazze’de İnsanlar Oyun Tahtasında Piyonlar Gibi”

BM Yetkilisi De Domenico: “Gazze’de İnsanlar Oyun Tahtasında Piyonlar Gibi”

haberci haberci -
13 0

De Domenico BM Gazetecilere Konuştu

BM yetkilisi De Domenico, Kudüs’ten çevrim içi bağlanarak BM’deki gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsrail’in Han Yunus’un doğusuna ilişkin “boşaltma” çağrısının ardından BM’nin insani yardım operasyonlarını bir kez daha düzenlemek zorunda kaldığına işaret etti.

İnsanlar Sürekli Yerinden Ediliyor

De Domenico: “Yerinden edilen insanlar gibi, biz de sürekli operasyonlarımızı baştan başlatmak zorunda kalıyoruz.” İsrail’in saldırılarının “sözde güvenli bölgelerde” devam ettiğini belirtti. Gazze’de her 10 kişiden 9’unun en az 1 kez yerinden edildiğini ifade etti.

BM Bölgede Kalacak

De Domenico: “BM’nin bölgede kalmaya devam edeceğinin altını çizdi. Yardım dağıtımının her gün zorluklarla dolu olduğuna dikkat çekti. Gazze’de insani yardım dağıtımı planının 2,1 milyon kişiyi temel aldığını söyledi.”

Avrupa Hastanesi Boşaltıldı

De Domenico: “Avrupa Hastanesi’nin de boşaltıldığını ve bu hastanenin bölgede son temel hizmet veren hastanelerden biri olduğuna dikkati çekti. İsrail’in hastanelerin boşaltılmasını talep etmediğini, ancak Avrupa Hastanesi’nin de boşaltıldığını aktardı.”

De Domenico: “İnsanların hafızalarında Şifa ve Nasır hastanelerinde yaşananlar hala taze. İsrail ordusu bu hastaneleri işgal ettikten sonra doktorlar, hastalar, hemşireler tutuklandı, sorgulandı ve bazıları günler sonra toplu mezarlarda bulundu. Bu nedenle korku hakim geliyor.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir