Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bosna Hersek Soykırım Kararını Dünyayla Paylaştı

Bosna Hersek Soykırım Kararını Dünyayla Paylaştı

haberci haberci -
12 0

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Kararın Önemini Vurguladı

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, soykırım mağdurları için adaletin bir gereklilik olduğunu belirterek, BM Genel Kurulu kararının önemine dikkat çekti. Konakovic, 11 Temmuz tarihini soykırımın yaşandığı gün olarak dünyada anılacak olmasının önemli olduğunu ifade etti. Ayrıca, çocukların okullarda soykırım hakkında eğitim görmesinin ve farkındalığın artırılmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Slovenya ve Hırvatistan Memnuniyetlerini Dile Getirdi

Slovenya Başbakanı Robert Golob, BM Genel Kurulu kararını memnuniyetle karşıladığını dile getirirken, Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı da kararı memnuniyetle karşıladıklarını ve uluslararası hukuka saygılarının temelinde olduklarını vurguladı. Kosova Cumhurbaşkanı ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı da karara desteklerini açıklayarak, gelecek nesillere Srebrenitsa’dan alınacak derslerin önemine vurgu yaptılar.

Sırp Yetkililer Karara Tepki Gösterdi

Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik, BM Genel Kurulu’nda kararın çoğunluğunun sağlanamadığını savunarak başarısız bir karar olduğunu belirtti. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise, Sırp bayrağını taşıdığı fotoğrafla gurur duyduğunu ifade etti. Karadağlı Sırplar ve Kosova’nın kuzeyindeki Sırp gruplar da tepkilerini dile getirdiler.

Srebrenitsa Soykırımı Kararı BM Genel Kurulu’nda Kabul Edildi

Almanya ve Ruanda tarafından sunulan ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 40’tan fazla ülkenin desteklediği karar tasarısı, 11 Temmuz’un “Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü” ilan edilmesini öngörmekteydi. Tasarı, 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda 84 “evet” oyu alarak kabul edilmiş, 68 “çekimser” ve 19 “hayır” oyu almıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir