Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. CHP Heyeti Boğaziçi Üniversitesi’nde Engelle Karşılaştı

CHP Heyeti Boğaziçi Üniversitesi’nde Engelle Karşılaştı

haberci haberci -
12 0

Özel Güvenlik Engeliyle Karşılaştılar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş önderliğindeki CHP heyeti, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen alternatif mezuniyet etkinliğine katılmak üzere okulun Hisarüstü Kampüsü’ne geldi. Ancak kapıda özel güvenlik görevlileriyle karşılaştılar. Görevlilerin, milletvekilleri Türkan Elçi ve Yüksel Taşkın’ı fiziki müdahale ile engellemeye çalışmaları dikkat çekti.

“Kanunsuz Emir”

Özel güvenlik görevlileri talimatın Rektör Naci İnci’den geldiğini belirterek ‘özerklik’ gerekçesini öne sürdüler. CHP Genel Başkan Yardımcısı Özçağdaş, “Bu kanunsuz emir. Milletvekillerinin buraya girmesini engellemek hiç kimsenin hakkı değil. Bir rektörün ‘milletvekillerini kapıdan almayın’ deme şansı yok” dedi. CHP’li vekiller yürüyüş kararı aldılar.

Çevik Kuvvet Engeli

CHP heyeti, içeride de çevik kuvvet barikatıyla karşılaştı. Milletvekillerinin geçiş yoluna konuşlandırılan çevik kuvvet kadın polisleri, vekillerin kampüs içinde yürüyüşünü engellemeye çalıştı. Ancak vekiller akademisyenler ve öğrencilere ulaşmayı başardı.

Açıklama ve Eleştiriler

Özçağdaş, engellemelerin ardından üniversitenin önüne gelerek bir açıklama yaptı. Özçağdaş, yaşananları eleştirerek, “Boğaziçi Üniversitesi’nin öğretim üyeleri bile içeri giremez hale gelmiş. Bu izanını yitirmiş arkadaşlar burada aklını kaybetmiş yöneticiler var. Yasaklı listesi ne demek? Bu üniversitenin öğretim üyesiyiz ama yasaklıyız. Hala şaşırıyor olmamızda şaşırtıcı ama” şeklinde konuştu.

YÖK Başkanı’na Eleştiri

CHP heyeti, yaşanan olayları kınayarak, YÖK Başkanı’na seslenerek randevu taleplerinin karşılanmadığını belirtti. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ise, vali ve emniyet müdürü ile yapılan görüşmeler sonucunda milletvekillerinin içeri girmelerine izin verildiğini açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir