Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çin İmalat Sanayi PMI Verileri Haziran Ayında 49,5 ile Sabit Kaldı

Çin İmalat Sanayi PMI Verileri Haziran Ayında 49,5 ile Sabit Kaldı

haberci haberci -
21 0

Çin’de İmalat Sanayi PMI Haziran Ayında Büyüme Eşiğinin Altında Kaldı

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UİB) verilerine göre, imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), haziranda 49,5 seviyesinde sabit kalarak büyüme eşiğinin altında kaldı. Bu durum, mayıs ayında 50 puanın altına gerileyen endeksin 2 ay aradan sonra daralma seyrine girmesini gösteriyor.

İmalat Sanayi PMI Detayları

İmalat PMI içindeki yeni siparişler alt endeksi mayısta 49,6’dan haziranda 49,5’e gerilerken yeni ihracat siparişleri alt endeksi ise 48,3 seviyesinde sabit kaldı. Üretim alt endeksi 50,8’den 50,6’ya düşse de büyüme eşiğinin üzerinde seyretmeyi başardı. İş beklentileri alt endeksi de 54,7 ile büyüme sinyali verdi.

Uzmanların Değerlendirmesi

UİB kıdemli istatistikçisi Cao Çinghı, “Çin ekonomisi üretim çıktısı bakımından büyümeyi sürdürüyor ancak sürdürülebilir ve gelişmiş bir toparlanma için temeli güçlendirmeye ihtiyaç var.” şeklinde değerlendirmede bulundu. İmalat PMI verileri, toparlanmanın halen kırılgan olduğuna işaret etmekte.

İmalat Dışı PMI Durumu

İmalat dışı PMI, hizmetler, inşaat, madencilik ve tarım gibi sektörleri kapsayan bir endeks olup haziran ayında mayıs ayına göre gerilese de büyüme seyrini sürdürdü. Mayıs ayında 51,1 olan endeks haziranda 50,5 seviyesine geriledi. Hizmetler alt endeksi 50,5’ten 50,2’ye, inşaat sektörü alt endeksi ise 54,4’ten 52,3’e geriledi.

PMI Endeksleri ve Ekonomik Faaliyetler

PMI endekslerinde 50’nin üzerindeki değerler ekonomik faaliyetlerde artışa, altındaki değerler ise azalışa işaret ediyor. Çin’deki PMI verileri, iç ve dış talepteki durgunluğun devam ettiğini göstermekte ve ekonomideki toparlanmanın istikrara kavuşması için daha fazla çaba gerektiğini vurgulamaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir