Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Görüştü

haberci haberci -
15 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi.

İlişkiler ve İmar Faaliyetleri Görüşüldü

Görüşmede, Türkiye ile Azerbaycan ilişkileri, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliamlar, işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarındaki imar faaliyetleri, bölgesel ve küresel konular ele alındı.

Erdoğan’ın Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Karabağ’daki Rus Barış Gücü’nün bölgeden ayrılması sürecini takip ettiğini belirtirken, Azerbaycan topraklarındaki imar ve ihya faaliyetlerini takdirle izlediğini vurguladı. Ayrıca İsrail’in Filistin topraklarındaki soykırım uygulamalarının sürdüğünü ve uluslararası toplumun İsrail’e baskı yapması gerektiğini ifade etti.

Karabağ ve Kıbrıs Dostluğu

Erdoğan, Azerbaycan Milli Meclisinde KKTC ile Parlamentolararası Dostluk Grubu kurulması kararının memnuniyet verici olduğunu belirtirken, Temmuz ayında Şuşa’da gerçekleştirilecek Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’ne KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın davet edilmesinin, Kıbrıs davasına güç kattığını söyledi.

İklim Zirvesi ve Sıfır Atık Projesi

Erdoğan, Azerbaycan’da düzenlenecek İklim Zirvesi’ne yönelik davetlerinden ötürü Aliyev’e teşekkürlerini ileterek, zirvede Sıfır Atık Projesi kapsamında önemli etkinliklere imza atılacağını ve Türkiye’nin bu süreçte destek vereceğini ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir