Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan Özbekistan Ziyareti Notları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan Özbekistan Ziyareti Notları

haberci haberci -
21 0

Cevdet Yılmaz, Taşkent’te İş Dünyasıyla Buluştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, resmi ziyareti kapsamında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)-Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen İş Dünyasıyla Buluşma Programı’na katıldı. Buradaki konuşmasında Yılmaz, Türkiye-Özbekistan ilişkilerinin çok üst düzeyde olduğunu vurguladı.

Ekonomik İlişkilerde Kazan-Kazan Prensipleri

Cevdet Yılmaz, Türkiye-Özbekistan ekonomik ilişkilerinde kazan-kazan prensibiyle hareket ettiklerini belirterek, 3 milyar doları aşan ticaret hacminin liderlerin belirlediği 5 milyar dolar hedefine yaklaştığını söyledi. Özellikle tercihli ticaret sistemi ve gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması konularında çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Yatırımlar ve Projeler

Özbekistan’da Türk firmalarının doğrudan yatırımlarının 1,5 milyar dolara ulaştığını belirten Yılmaz, bu firmaların tekstil, enerji, finans, sigortacılık gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Ayrıca, müteahhitlik alanında Türk firmalarının üstlendiği projelerin artarak devam ettiğini ve Özbekistan’ın yatırımcı dostu politikalarının Türk şirketlerine fırsatlar sunduğunu vurguladı.

Siyasi ve Ekonomik İlişkilerin Geleceği

Cevdet Yılmaz, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ekonomik faaliyetlerin artarak devam ettiğini, siyasi ilişkilerin mükemmel bir noktada olduğunu belirtti. Özel sektörün başarısının her iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğine dikkat çekerek, başarılı yatırımcıların diğer yatırımcıları da cezbedeceğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir