Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Diyarbakır’da Türk Işın Tedavisi Yöntemi ile Covid-19 Deneniyor

Diyarbakır’da Türk Işın Tedavisi Yöntemi ile Covid-19 Deneniyor

haberci haberci -
16 0

Türk Işın Tedavisi Yöntemi Covid-19 Hastaları Üzerinde Uygulandı

Corona virüs salgınının hüküm sürdüğü 2020 yılında, Diyarbakır’da Türk Işın Tedavisi Yöntemi (TurkishBeam) adıyla yeni bir tedavi yöntemi denendi. Dönemin Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Baysal ve Gazi Üniversitesi Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik tarafından Covid-19 tanısı konmuş bir hastaya uygulandığı duyuruldu.

İddialar ve Soruşturma Süreci

Yöntem hakkında çıkan haberlerin ardından, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci, TurkishBeam yöntemiyle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Ekinci, Diyarbakır’da birçok hastanın kobay olarak kullanıldığını ve bazılarının hayatını kaybettiğini iddia etti. Ayrıca, tedavi cihazının bilimsel olmadığı ve yeterince test edilmediği gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı’na satılmak istendiğini ancak teklifin reddedildiğini belirtti.

Diyarbakır Tabip Odası ve Suç Duyurusu

Diyarbakır Tabip Odası da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, iddiaların ciddiye alınmasını ve soruların cevaplanmasını talep etti. Ayrıca, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), iddialarda adı geçen isimler hakkında insan üzerinde deney, nefret ve ayrımcılık suçlarından suç duyurusunda bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir