Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Doğu Anadolu’dan 87 Bin 45 Kurbanlık Sevkiyatı

Doğu Anadolu’dan 87 Bin 45 Kurbanlık Sevkiyatı

haberci haberci -
18 0

Erzurum, Ağrı ve Kars’tan Yayla ve Meralara Sahip Besicilerden Sevkiyat

Doğu Anadolu’nun zengin yayla ve meralarında yetiştirilen hayvanlardan oluşan 87 bin 45 kurbanlık, Erzurum, Ağrı ve Kars illerinden ülkenin dört bir yanına sevk edildi. Besiciler, hayvanları İl Tarım ve Orman Müdürlüklerindeki kontrollerin ardından batı illerine göndermek üzere hazırlıyor.

Hayvanlar Kamyonlara Yüklenerek Farklı İllere Götürülüyor

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, kamyonlara yüklenerek yaklaşan Kurban Bayramı öncesi özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli gibi şehirlere götürülüyor. Bu illerden şimdiye kadar 87 bin 45 kurbanlık sevkiyatı gerçekleştirildi.

Hayvan Borsalarında Sıkı Pazarlıklar Yaşanıyor

Erzurum, Ağrı ve Kars’taki hayvan borsalarında bayram yaklaştıkça yoğunluk artıyor. Besiciler, hayvanları bütçelerine uygun kurbanlık almak isteyen vatandaşlar için kamyonlara yükleyip hayvan borsalarına getiriyor. Pazarlık esnasında zaman zaman sıkı görüşmeler yaşanıyor.

Erzurum’dan 59 Bin 800 Kurbanlık Sevk Edildi

Erzurum’dan şu ana kadar 59 bin 800 kurbanlık sevk edildi. Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürü Alpaslan Kenger, bu yıl büyükbaş hayvan sevkiyatında %50’lik bir artış yaşandığını belirtti. Küçükbaş hayvan sevklerinde ise azalma gözlemlendi.

Ağrı’dan 11 Bin 500, Kars’tan 15 Bin 745 Kurbanlık Sevk Edildi

Ağrı’dan 11 bin 500, Kars’tan ise 15 bin 745 kurbanlık hayvan sevk edildi. Ağrı Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Hüseyinoğlu ve Kars Tarım ve Orman İl Müdürü Enver Aydın, hayvanların sağlık kontrollerinin titizlikle yapıldığını ve sevklerin devam ettiğini açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir