Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Seçildi

Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Seçildi

haberci haberci -
28 0

Abinader, Oyların Yüzde 58,85’ini Alarak Zafer Kazandı

Dominik Cumhuriyeti’nde yapılan seçimlerin sonuçları açıklandı. Devlet Başkanı ve Modern Devrimci Parti (PRM) adayı Abinader, sandıkların yüzde 50’sinin açılması sonucunda oyların yüzde 58,85’ini alarak devlet başkanı seçildi. Rakiplerini geride bırakan Abinader, halkın desteğini almış oldu.

Rakipler Yenilgiyi Kabul Ederek Tebriklerini İletti

Halk Gücü (FP) adayı eski Devlet Başkanı Leonel Fernandez yüzde 26,9 oy alırken, Dominik Kurtuluş Partisi’nin (PLD) adayı mevcut Santiago Belediye Başkanı Abel Martinez ise yüzde 10,72 oy oranında kaldı. Abinader’in siyasi rakipleri Fernandez ve Martinez, yenilgiyi kabul ederek seçim zaferini kutladı. Devlet Başkanı Abinader, rakiplerinin kendisini arayarak tebrik ettiğini ve demokratik yarış için teşekkür ettiğini belirtti.

Abinader Yeniden Yönetecek

Bu zaferle Abinader, Dominik Cumhuriyeti’ni 2024-2028 yılları arasında bir kez daha yönetecek. Abinader’in partisi, Senato ve Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde ederek gücünü perçinledi. Seçimlerde halk, yeni devlet başkanını ve meclis üyelerini belirlemek için sandık başına gitmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir