Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Filistin Esirler Cemiyeti: İsrail, Dört Filistinli Kadın Gazeteciyi Hapiste Tutuyor

Filistin Esirler Cemiyeti: İsrail, Dört Filistinli Kadın Gazeteciyi Hapiste Tutuyor

haberci haberci -
12 0

Filistinli Kadın Gazeteciler İdari Tutukluluk Altında

‘Filistin Esirler Cemiyeti’, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, İsrail’in emziren bir annenin de aralarında bulunduğu dört Filistinli kadın gazeteciyi hapishanede tuttuğu belirtildi.

İsimler ve Durumları

Açıklamada, İhlas Savaliha, Rula Haseneyn, Büşra et-Tavil ve Esma Herriş’in söz konusu gazeteciler olduğu vurgulandı. Savaliha, Tavil ve Herriş’in suçlama olmaksızın idari tutuklu olarak hapishanede tutulduğu belirtilirken, 7 Ekim 2023 olaylarından sonra tutuklanan gazeteci Sümeyye Cevabira’nın ise Kasım 2023’te serbest bırakılmasından bu yana ev hapsinde bulunduğu ifade edildi.

İdari Tutukluluk Uygulaması

İsrail cezaevlerinde toplam 53 gazetecinin bulunduğu açıklamada belirtilirken, 43’ünün 7 Ekim’den sonra tutuklandığı bilgisi paylaşıldı. İdari tutukluluk uygulamasının, işgal altındaki topraklarda Filistinlileri hiçbir suçlama yöneltmeksizin tutuklama anlamına geldiği ve haklarındaki suçlamayı öğrenemeden hapsedilebildikleri vurgulandı. Suçlamalardan habersiz bir Filistinlinin tutukluluk süresinin askeri mahkemeye sevk edildikten sonra 5 yıla kadar defalarca uzatılabildiği bildirildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir