Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Filistin’in BM Üyelik Başvurusu Yeniden Gündemde

Filistin’in BM Üyelik Başvurusu Yeniden Gündemde

haberci haberci -
19 0

BAE Tarafından Oylanacak Karar Tasarısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na yarın getirilecek olan karar tasarısı, Arap Grubu’nun dönem temsilcisi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından oylanacak. Tasarıda, Filistin’in BM üyeliği için öneriler yer alıyor.

Karar Tasarısında Neler Var?

Karar tasarısında, Filistin’in BM Şartı’nın 4. maddesine uygun olarak üyelik kriterlerini yerine getirdiği vurgulanarak BM’ye üye olarak kabul edilmesi gerektiği belirtiliyor. BM Güvenlik Konseyi’ne “olumlu” şekilde tekrar konuyu ele alması tavsiyesinde bulunuluyor.

Tasarıda, Filistin’e BM Genel Kurulu oturumlarına, BM organları tarafından düzenlenen toplantılara ve BM konferanslarına katılımını sağlayacak düzenlemelerin yapılması talep ediliyor. Bu düzenlemelerin “istisnai olmak kaydıyla ve emsal teşkil etmeyecek şekilde” olması isteniyor.

Filistin’in BM Üyeliği Süreci

Filistin, 2011’de BM’ye tam üyelik başvurusu yapmış ancak destek alamamıştı. 2012’de BM’de “daimi gözlemci statüsü”ne sahip olan Filistin, şimdi yeniden üyelik başvurusu için adımlar atıyor.

Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, BM Genel Sekreteri’ne mektup göndererek üyelik başvurusunun yeniden ele alınmasını talep etmişti. Bu doğrultuda, BAE tarafından oylanacak olan karar tasarısı, Filistin’in BM üyeliği için yeni bir umut olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir