Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Fransa’da Erken Genel Seçimler: Yeni Halk Cephesi Liderliğindeki İttifak Öne Geçti

Fransa’da Erken Genel Seçimler: Yeni Halk Cephesi Liderliğindeki İttifak Öne Geçti

haberci haberci -
15 0

Yeni Halk Cephesi En Fazla Sandalye Sayısına Ulaştı

Fransa’da yapılan erken genel seçimlerin kesinleşmeyen sonuçlarına göre, Yeni Halk Cephesi, Ulusal Meclis’te en fazla sandalye sayısına ulaşan ittifak oldu. Cumhurbaşkanı Macron’un “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” ittifakı ikinci sırada yer alırken, ilk turun birincisi aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) ittifakı üçüncü sıraya geriledi.

Hiçbir İttifak Salt Çoğunluğa Ulaşamadı

Bugün yapılan 2. turda, hiçbir ittifak Mecliste hükümet kurmak için gerekli salt çoğunluğa ulaşamadı. Bu durum, farklı siyasi parti ve ittifakların yeni hükümetin kurulması için işbirliğine gitmesini zorunlu kılıyor.

Sol İttifakı Lideri Hükümet Kurmaya Hazır

Sol ittifakın en büyük partisi LFI lideri Jean-Luc Melenchon, seçim sonuçlarının ardından hükümet kurmaya ve ülkeyi yönetmeye hazır olduklarını belirtti. Ancak Macron cephesi, LFI’nin içinde bulunduğu bir koalisyona yanaşmayacaklarını ifade ederken, Melenchon da Macron ittifakı ile hükümet kurmayacaklarını vurguladı.

Filistin’e Verilen Destek

Seçim kampanyasında Filistin’i resmi olarak tanıma sözü veren sol ittifakı, aynı zamanda Gazze ve Batı Şeria’da İsrail’e karşı yaptırım uygulama taahhüdünde bulundu. Diğer vaatler arasında asgari ücreti yükseltme, kira yardımlarını artırma ve emeklilik yaşını düşürme gibi maddeler yer aldı.

LFI’nin Filistin’e Verdiği Destek

LFI, Fransa’da Filistin’e destek veren önemli bir rol oynadı. AP seçimlerinde olduğu gibi erken genel seçimlerde de Filistin meselesini ön plana çıkardı. Bazı LFI milletvekilleri, Filistin’e destekleri nedeniyle eleştirilere maruz kaldı ancak LFI, bu konudaki tutumundan taviz vermedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir