Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Gazeteci Tolga Şardan Yargılanıyor

Gazeteci Tolga Şardan Yargılanıyor

haberci haberci -
22 0

İddialar ve Savunma

Gazeteci Tolga Şardan, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” ve “devletin yargı organlarını alenen aşağılama” iddialarıyla yargılanmaya başlandı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Şardan ve avukatları katıldı. Şardan, savunmasında gazetecilik etiğine bağlı kaldığını ve yalan haber yaymadığını vurgulayarak suçlamaları reddetti.

Mahkeme Süreci

Şardan, 1980’den bu yana kriminal olayları takip ettiğini ve haberine sahip çıktığını belirtti. Savunmasında kaynağını korumak adına not ve bilgi ibaresini kullanmadığını, kulis bilgisini rapor olarak yayınladığını ve amacının kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu ifade etti. Devlet bürokrasisini yakından takip ettiğini belirten Şardan, yazısında devlet kurumlarını aşağılamadığını savundu.

Mütala ve Erteleme

Cumhuriyet savcısı, Şardan’a 1 yıl 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası talep etti. Mahkeme, sanık ve avukatlarına savunma için süre vererek duruşmayı 17 Aralık tarihine erteledi. İddianame, Şardan’ın haberinde yer alan ifadelerin toplumda yargı teşkilatına olan güveni zedelediği ve kamu barışını bozabileceği iddialarını içeriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir