Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Gazze Şeridi’nde Kıtlık Tehlikesi Yeniden Gündemde

Gazze Şeridi’nde Kıtlık Tehlikesi Yeniden Gündemde

haberci haberci -
12 0

İsrail’in Sınır Kapılarını Kapatması Kıtlık Tehlikesini Arttırıyor

Gazze Şeridi’ndeki hükümetten yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapılarını kapatmaya başlamasıyla birlikte kıtlık kabusunun Gazze ve kuzeydeki bölgeleri tehdit ettiği belirtildi. İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a başlattığı kara saldırılarıyla on binlerce insanın kentten ayrılmaya başladığı ve Gazze Şeridi’nin orta ve güney kentlerinde gıda güvenliği krizinin giderek şiddetlendiği açıklandı.

ABD’nin İnşa Ettiği Limanın Önemi Vurgulandı

Açıklamada, ABD’nin Gazze Şeridi’nde inşa ettiği limana işaret edilerek, insani yardımların ulaştırılmasında daha uygun ve etkili yolun kara sınır kapıları olduğu vurgulandı. İsrail’e askerlerini Refah Sınır Kapısı’ndan çekme çağrısı yapılırken, uluslararası toplumdan da Gazze’deki insanları açlıktan kurtarmak için acilen müdahale etmesi istendi.

Gazze’ye Kurulan Limanın Gerçek Amaçları Sorgulandı

Hükümete bağlı Medya Ofisinden yapılan açıklamada, ABD yönetiminin Gazze’deki limanın kuruluş amacını “Gazze’deki Filistin halkına insani yardım ve gıda ulaştırmak” olarak tanımlayarak eleştiri geldi. Açıklamada, Gazze’deki sınır kapılarının derhal açılması ve yardım girişinin sağlanması çağrısında bulunuldu, aç bırakma politikasının ABD’nin sorumluluğu altında olduğu vurgulandı.

İsrail’in Saldırıları ve Ölümler

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda en az 35 bin 303 Filistinlinin öldüğü, 79 bin 261 kişinin yaralandığı ve binlerce ölünün enkaz altında olduğu belirtildi. Halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapının da tahrip edildiği bilgisi paylaşıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir