Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ghebreyesus: Gazze’deki Hastanenin Yeniden İşlerlik Kazanması İçin Acil Önlemler Alınmalı

Ghebreyesus: Gazze’deki Hastanenin Yeniden İşlerlik Kazanması İçin Acil Önlemler Alınmalı

haberci haberci -
14 0

Gazze-Avrupa Hastanesi’ne Destek Verildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail saldırıları altındaki Gazze’nin güneyindeki en büyük sevk hastanelerinden biri olan ve tahliye edilen Gazze-Avrupa Hastanesi’ne dair bir paylaşımda bulundu. Ghebreyesus, hastanedeki tıbbi ekipman ile malzemeleri korumak için DSÖ’nün tahliye sırasında destek verdiğini belirterek, hastanenin 2 Temmuz’da hizmet dışı kaldığını açıkladı.

Acil Önlemler Alınması Gerektiği Vurgulandı

Ghebreyesus, hastanenin yeniden işlerlik kazanması için acil önlemler alınması gerektiğini vurgulayarak, “Gazze daha fazla hastaneyi kaybedemez” çağrısını yineledi. DSÖ’nün işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki temsilcisi Richard Peeperkorn ise, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusundaki binlerce kişiye “bölgenin boşaltılması” çağrısının hastanenin operasyonlarını etkilediğini belirtmişti.

Yerinden Edilen Filistinliler Zorlu Şartlarda Yaşamaya Çalışıyor

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee’nin, Filistinlilerden Han Yunus kentinin doğusundaki bölgeleri “güvenlikleri için” acilen boşaltmalarını istemesi üzerine, kentteki Filistinliler El-Mevasi bölgesine doğru göç etmek zorunda kalmıştı. Bu bölgede altyapı, kanalizasyon ağları, elektrik hatları ve iletişim ağları bulunmuyor. Yerinden edilmiş Filistinliler, su, gıda, temizlik ve sağlık hizmetleri konusunda büyük yoksunluk yaşamaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir