Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Güney Afrika’da 2024 Genel Seçimleri Başladı

Güney Afrika’da 2024 Genel Seçimleri Başladı

haberci haberci -
19 0

Seçim Merkezlerinde Milyonlarca Seçmen Sandık Başına Gidiyor

Yerel saatle 07.00’de başlayan oy verme işlemi için 28 milyona yakın kayıtlı seçmen, ülke genelinde 23 bin 292 seçim merkezinde sandığa gidiyor. Parlamentonun alt kanadı Ulusal Meclis’teki 400 milletvekilinin ve ülkenin 9 eyaletindeki yasama meclisi üyelerinin seçileceği 2024 genel seçimi, ülkenin 30 yıllık demokrasi tarihindeki 7’nci genel seçim olma özelliği taşıyor.

Anketler, Yeni Bir Döneme İşaret Ediyor

Güney Afrika Seçim Komisyonu (IEC) verilerine göre, Ulusal Meclis’teki 400 sandalye ve eyalet meclislerindeki toplam 430 sandalye için 14 bin 889 aday yarışıyor. Anketler, ANC’nin bu seçimde ilk kez meclisteki çoğunluğu kaybedebileceğine işaret ediyor. Bu durum, cumhurbaşkanlığı seçiminde partiler arası ittifakları zorunlu hale getiriyor.

Bağımsız Adaylar İlk Kez Yarışıyor

Yeni seçim yasası kapsamında, ilk kez bağımsız adaylar da seçime katılabiliyor. Bu değişiklik kapsamında, meclisteki 400 koltuktan 200’ü, yalnıza seçime ulusal düzeyde katılan partilerin adayları arasından seçiliyor.

Sonuçlar 2 Haziran’da Açıklanacak

Oy verme işlemleri yerel saatle 21.00’de sona erecek. Resmi olmayan sonuçların gece yarısına doğru gelmeye başlaması, resmi sonuçların ise 2 Haziran’da açıklanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı, Ulusal Meclis milletvekilleri tarafından gerçekleştirilen oylamada, salt çoğunluk esasına göre seçilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir