Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, Düşük Doğum Oranıyla Mücadelede Ulusal Acil Durum İlan Etti

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, Düşük Doğum Oranıyla Mücadelede Ulusal Acil Durum İlan Etti

haberci haberci -
15 0

Devlet Başkanı Yoon’un Açıklamaları

Güney Kore’de devlet başkanı Yoon, Seul’deki Seongnam Ar-Ge Merkezi’nde düşük doğum oranı ve yaşlanan nüfus konulu toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Yoon, hükümetin düşük doğum oranıyla mücadele için kararlı olduğunu vurgulayarak, “Bugün resmen demografik bir ulusal acil durum ilan ediyorum. Düşük doğum oranı sorunu aşılana kadar kapsamlı bir müdahale sistemini etkinleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Alınacak Önlemler

Yoon, düşük doğum oranı sorununu çözmek için üç ana alanda yoğunlaşacaklarını belirtti. Bu kapsamda, iş ve yaşam dengesini sağlama, çocuk bakımını iyileştirme ve daha iyi barınma sağlama hedefleri doğrultusunda çalışmalar yapılacağını ifade etti. Ayrıca, ebeveynler üzerindeki eğitim yükünü hafifletmek için çocuk bakımına destek artırılacak ve ilkokullarda okul sonrası programları genişletileceği müjdesini verdi.

Nüfus Strateji Planlama Bakanlığı Kurulacak

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, önlemlerin uygulanmasını sağlamak için geçici olarak Nüfus Strateji Planlama Bakanlığı’nın kurulacağını açıkladı. Bu bakanlık, düşük doğum oranı ve yaşlanan nüfus gibi demografik sorunlarla başa çıkmak için stratejiler geliştirecek ve uygulamaları koordine edecek.

Doğum Oranındaki Düşüş

Güney Kore’nin 2023’te en düşük doğum oranına sahip ülkeler arasında yer aldığı biliniyor. Güney Kore İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, ülkedeki yıllık doğum sayısındaki düşüş trendi devam ediyor. Yoon’un aldığı kararlar, ülkenin demografik yapısını güçlendirmek ve doğum oranını artırmak için atılan önemli adımlar arasında yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir