Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Gürcistan’da Yabancı Etki Tartışmaları: Göstericiler ve Hükümet Çatıştı

Gürcistan’da Yabancı Etki Tartışmaları: Göstericiler ve Hükümet Çatıştı

haberci haberci -
18 0

Göstericilerin Hükümetin Yabancı Etki Yasası Tasarısına Tepkisi

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te, hükümetin parlamentoya sunduğu “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısına karşı gösteriler devam ediyor. Binlerce gösterici, tasarının ikinci oylamadan geçmesine tepki gösterdi.

Çatışmalar Gece Saatlerinde Yükseldi

Parlamento binasının çevresinde toplanan göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Göstericiler binanın kapılarını kuşatmaya çalışırken güvenlik güçleri müdahale etti. Polis ekiplerine çeşitli materyaller atan göstericiler, parlamento binasının önünde barikat kurmaya ve ateş yakmaya çalıştı.

Yasa Tasarısının Geçişi ve İçeriği

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nin sunduğu “yabancı etkinin şeffaflığı” yasa tasarısı parlamentoda ikinci oylamadan geçti. Tasarı, yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyonları hedef alıyor. Ancak muhalifler ve Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, yasa tasarısının Rusya’nın talimatıyla hazırlandığını iddia ederek iptalini talep etmişti.

Hükümetin ve Göstericilerin Karşılıklı Açıklamaları

Gürcistan İçişleri Bakanı Yardımcısı, protesto gösterilerinde yaşanan olaylarla ilgili bilgi verirken, göstericileri parlamento binasına izinsiz girmeye çalışmakla suçladı. Başbakan İrakli Kobakhidze ise hükümet olarak şeffaf çalıştıklarını ve STK’lerin de şeffaf olması gerektiğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir