Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hamas, ABD Başkanı Biden’ın Gazze Ateşkes Önerisine Yanıtını Mısır ve Katar’a İletti

Hamas, ABD Başkanı Biden’ın Gazze Ateşkes Önerisine Yanıtını Mısır ve Katar’a İletti

haberci haberci -
27 0

Hamas’tan Ateşkes Önerisine Yanıt

Hamas yönetimi, ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki ateşkes önerisine ilişkin cevabını Mısır ve Katar’a iletti. Ancak Amerikan Axios haber sitesinde yer alan haberde, Hamas’ın ateşkes önerisine ilişkin detaylı bir bilgi verilmedi. Daha önce Hamas, Biden’ın açıkladığı ateşkes önerisine olumlu baktıklarını duyurmuştu.

İddialara Göre İsrail 50 Esiri Serbest Bıraktı

İsrail’in, 7 Ekim 2023’ten bu yana devam eden şiddetli saldırılarının ardından Gazze Şeridi’nde gözaltına aldığı 50 Filistinliyi serbest bıraktığı iddia edildi. Sağlık kaynakları, serbest bırakılan esirlerden 33’ünün zorlu sağlık şartlarına maruz kaldığı için tedavi amacıyla Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesine geldiklerini açıkladı. Hastane kaynakları, serbest bırakıldıktan sonra bazı Filistinlilerin vücutlarında işkence izlerine rastlandığını belirtti.

Önerideki Belirsizlik Nedeniyle Mutabakat Soru İşaretleri Doğuruyor

Biden’ın açıkladığı önerideki kalıcı ateşkes konusundaki belirsizlik nedeniyle taraflar arasındaki mutabakat konusunda soru işaretleri devam ediyor. Hamas, esir takası için İsrail’in Gazze’ye saldırılarını durdurmasını ve askerlerini bölgeden çekmesini şart koşarken, İsrail ise Hamas’ın varoluşunu tehdit ettiğini düşünüyor ve Gazze’ye saldırıların devam edeceğini belirtiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir