Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hamas, Kahire’deki Müzakereleri Sonlandırdı!

Hamas, Kahire’deki Müzakereleri Sonlandırdı!

haberci haberci -
13 0

Hamas Heyeti, Liderlerle Görüşmek Üzere Ayrılacak

Hamas hareketinden yapılan açıklamada, Kahire’deki müzakerelerin sona erdiği ve Hamas heyetinin hareket liderleriyle istişare etmek üzere kentten ayrılacağı belirtildi. Heyetin, Mısır ve Katar’daki arabuluculara anlaşma önerisine verdiği cevabı ilettiği ifade edilirken, ayrıntılar paylaşılmadı.

Kahire’deki Esir Takası Görüşmeleri

Mısır ile Katar’ın arabuluculuğunda gerçekleştirilen yeni ateşkes ve karşılıklı esir takası mutabakatı için Kahire’de görüşmeler başlamıştı. İsrail, Hamas’ın ateşkes teklifine henüz yanıt vermediği için Kahire’ye heyet göndermeyeceğini ve savaşı sonlandırmayı kabul etmediğini açıkladı.

Hamas, Gazze’deki savaşın kalıcı olarak sona ereceği güvencesini talep ederken, İsrail ise yeni ateşkes ve esir takası taslağını desteklemiş ancak müzakerelerin sızdırılabileceği endişesiyle taslağı kabine üyelerine sunmamaya karar vermişti.

İsrail’de 130’dan fazla İsrailli esir bulunduğu belirtilirken, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze’ye yapılan saldırılarda öldürülen İsrailli esir sayısının 70’i aştığını duyurmuştu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında binlerce Filistinlinin hayatını kaybettiği, insani felaket ve yıkımın yaşandığı bölgede uluslararası camia tarafından büyük endişeyle takip ediliyor. İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nda “soykırım” suçlamasıyla yargılanma riskiyle karşı karşıya.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir