Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek Vergi İhbar Kanallarını Duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek Vergi İhbar Kanallarını Duyurdu

haberci haberci -
15 0

Bakan Şimşek Vergi İhbar Kanallarının Ayrıntılarını Paylaştı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığının yeni devreye aldığı vergi ihbar kanalları hakkında açıklamalarda bulundu. Şimşek, vergi kayıp ve kaçağıyla etkin mücadelelerinin devam ettiğini vurgulayarak, vatandaşların ihbarlarını daha kolay yapabilmeleri için yeni kanalların hizmete girdiğini duyurdu.

WhatsApp, BiP, X ve Instagram Üzerinden İhbar Edilebilecek

Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Bakanlık tarafından yürütülen kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında, vatandaşların ihbar ve şikayetlerini kolaylıkla yapabilmeleri için GİB’in internet sayfası, Dijital Vergi Dairesi, GİB Mobil ve Vergi İletişim Merkezi (VİMER) (189) hizmetleri güncellendi. Ayrıca, “BİP Vergi İhbarı Servisi”, X ve Instagram ihbar hesapları (“gibihbar” üzerinden “DM-Direkt Mesaj” yoluyla) ve WhatsApp İhbar Hattı (05521890189) da hizmete açıldı. Bu kanallar aracılığıyla vatandaşlar, çeşitli vergi ihbarlarında bulunabilecekler.

Vergi İhbarında Bulunulabilecek Konu Başlıkları

Vatandaşlar, düşük KDV oranı uygulaması, IBAN/PTT çeki yolu ile ödeme talep edilmesi, fiş/fatura verilmemesi, başka işletmenin POS cihazının kullanılması, mükellefiyet kaydının olmaması, sahte/yanıltıcı belge düzenlenmesi veya kullanılması, personel ücretinin elden ödenmesi, kira gelirinin beyan edilmemesi, tapu harcının eksik ödenmesi, kaçak ürün satışının yapılması gibi konu başlıklarında vergi ihbarında bulunabilecekler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir