Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığının Hazırladığı Vergi Paketi Tüm Kesimlere Etki Edecek

Hazine ve Maliye Bakanlığının Hazırladığı Vergi Paketi Tüm Kesimlere Etki Edecek

haberci haberci -
16 0

Geniş Kapsamlı Düzenlemeler Öneriliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi paketi, belediyelerin borçlarından organize sanayi bölgelerine (OSB), kıymetli maden mevduat hesaplarından iflaslara kadar geniş kapsamlı düzenlemeler içeriyor. Pakette, vergilemede güvenliğin sağlanması, kayıt dışılıkla mücadele, vergi adaletinin güçlendirilmesi, dolaysız vergilerin artırılması ve vergi tabanının genişletilmesi gibi hedefler sıralanıyor.

Usulsüzlük ve Özel Usulsüzlük Cezaları Artırılıyor

Vergi paketinde, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının artırılması öneriliyor. Fatura verilmemesi, muhasebe standartlarına uymama, defter tutmama gibi durumlarda cezaların artırılması planlanıyor. Ayrıca, özel usulsüzlük cezaları da artırımlı olacak.

Basılı Kitap ve Süreli Yayınlar İçin KDV İstisnası Kaldırılabilir

Vergi paketinde, basılı kitap ve süreli yayınların tesliminde uygulanan KDV istisnasının kaldırılması öneriliyor. Bu istisnanın kaldırılmasıyla 2,3 milyar TL gelir elde edilmesi bekleniyor.

Kayıt Dışı Çalıştıranlara Artırımlı Cezalar Getiriliyor

Kayıt dışı faaliyetlerde vergi kaybı cezaları da artırımlı olarak uygulanacak. Vergi ziyaı cezalarında artış öngörülüyor ve iflaslarla ilgili düzenlemeler de paketin içinde yer alıyor.

Belediye Borçları ve Kıymetli Maden Hesaplarına Yönelik Düzenlemeler

Vergi paketinde belediye borçları ve kıymetli maden hesaplarına ilişkin düzenlemeler öngörülüyor. Belediyelerin borç birikimine engel olmak için öneriler sunulurken, kıymetli madenlerin vergilendirilmesi de gündemde.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir