Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Heybeliada Sanatoryumu ve Burgazada’daki Madam Martha Koyu İhale Gündeminde

Heybeliada Sanatoryumu ve Burgazada’daki Madam Martha Koyu İhale Gündeminde

haberci haberci -
15 0

Paha Biçilemez Değere Sahip Madam Martha Koyu Ticari Faaliyetlere Açılacak

Heybeliada Sanatoryumu Çam Limanı ve Burgazada Madam Martha Koyu, uzun zamandır devam eden bir ihale süreci nedeniyle gündemde. Burgazada’da bulunan Martha Koyu’nun yaklaşık 45 bin 986 metrekarelik alanı ticari faaliyetlere açılacak ihale, yargı sürecine ve itirazlara rağmen gerçekleştirildi.

Büyük Tepki Çeken Durum

Martha Koyu Dayanışması ve Burgazada Mahalle Meclisi, konuyla ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: Marta Koyu ve deniz çayırları tüm Marmara Denizi’ne oksijen sağlayan deniz çayırlarının yaşadığı özel ve korunması gereken bir ekosistemdir. Tüm canlılığa ve bizlere nefes sağlayan bu alanın ihaleye açılmasına karşı olduklarını belirttiler.

Adalar Belediyesi, 1. Derece Doğal Sit Alanı olan Martha Koyu için yürütmeyi durdurma talepli bir iptal davası açtı. Belediye, bu ihaleyi alacak firmaya kesinlikle ruhsat vermeyeceğini ve buranın koruma bölgesi olduğunu vurgulayarak çalışmalarına devam edeceğini sivil toplum örgütleri ile yaptığı görüşmede açıkladı.

Adalar Belediye Başkanı İtirazda Bulundu

Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat, konuyla ilgili olarak Heybeliada Sanatoryumu-Çam Limanı ve Madam Martha Koyu’nun doğal sit koruması altında olduğunu belirtti. Madam Martha Koyu’nun oksijen üreten, kıyı erozyonunu engelleyen ve balık yavruları için korunaklı bir alan oluşturan deniz çayırlarının yoğun olarak bulunduğu bir alan olduğunu vurgulayan Akpolat, Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü tarafından açılan kiralama ihalesinin iptali için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurduklarını açıklamıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir