Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hindistan’da Genel Seçimler: NDA Zaferi ve Modi’nin Açıklamaları

Hindistan’da Genel Seçimler: NDA Zaferi ve Modi’nin Açıklamaları

haberci haberci -
21 0

NDA, Hindistan Genel Seçimlerinden Güçlü Çıkış Yaptı

Hindistan Seçim Kurulunun verilerine göre, 19 Nisan’da başlayıp 1 Haziran’da sona eren genel seçimde sayım sona erdi. Seçmen sayısının yaklaşık 970 milyon olduğu ülkede, federal parlamentonun alt kanadı Halk Meclisi (Lok Sabha) üyelerini belirleyen seçimlerden galip çıkan, Hindistan Başbakanı Modi‘nin başında olduğu BJP liderliğinde kurulan NDA oldu.

Modi’nin Tahminlerinin Altında Oy Aldı Ancak Zaferini Kutladı

Hint basınında yer alan verilere göre, NDA, Halk Meclisi kanadındaki 543 sandalyenin 295‘ini kazandı. Bu sonuç, 2019 seçimlerine göre bir düşüş olsa da Modi, zafer konuşmasında, “Bugünkü zafer dünyanın en büyük demokrasisinin zaferidir” ifadelerini kullandı. Modi, sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada da “İnsanlar art arda üçüncü kez NDA’ya güvendi. Bu, Hindistan’da tarihi bir başarıdır” dedi.

Muhalefet Tahminlerin Üzerinde Oy Aldı

INDIA ittifakı, Halk Meclisi kanadındaki 543 sandalyenin 231‘ini elde etti. Muhalefet ittifakı, Ulusal Kongre Partisi’nin öncülüğünde 30’dan fazla muhalefet partisini bir araya getiriyordu. Ulusal Kongre Partisi, sandalye sayısını neredeyse 2 katına çıkararak 99 sandalye kazandı.

Seçimlerin Ardından Ülke Genelindeki Durum

Hindistan’da bir parti veya koalisyonun hükümet kurabilmesi için Halk Meclisindeki 543 sandalyeden 272‘sine sahip olması gerekiyor. 1,4 milyarı aşkın nüfuslu ülkede yaklaşık 970 milyon seçmen bulunuyor. Seçimlere katılım oranı 67,4 olarak gerçekleşirken yaklaşık 640 milyon kişi oy kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir