Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hollanda, İsrail’in UCM’ye Yönelik Casusluk Faaliyetlerini Protesto Ediyor

Hollanda, İsrail’in UCM’ye Yönelik Casusluk Faaliyetlerini Protesto Ediyor

haberci haberci -
15 0

Hollanda Dışişleri Bakanlığı İsrail Büyükelçisini Çağırdı

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Hollandalı milletvekillerinin İsrail’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) yönelik casusluk ve yıldırma faaliyetlerine ilişkin sorularına cevaben, İsrail’in Lahey Büyükelçisi’nin Bakanlığa çağrıldığını açıkladı.

Hollanda Hükümeti Endişelerini İletti

Dışişleri Bakanı Hanke Bruins Slot, İçişleri ve Krallık İlişkileri Bakanı Hugo de Jonge ve Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius tarafından imzalanan yazılı açıklamada, İsrail Büyükelçisi’nin The Guardian ve +972 Magazine’de yer alan iddialarla ilgili bilgi vermesinin istendiği belirtildi.

Ayrıca Hollanda’nın, UCM’nin soruşturmalarını engellemesinden duyduğu rahatsızlığın İsrailli büyükelçiye iletildiği ve ülkenin haberlerle ilgili endişelerinin aktarıldığı ifade edildi.

Mossad’ın UCM’yi Tehdit Ettiği İddiaları

İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’ın eski Başkanı Yossi Cohen’in, İsrail aleyhine başlatılan soruşturmayı durdurmak için eski UCM Başsavcısı ile tehdit içeren görüşmeler yaptığı iddiaları basında yer almıştı.

Gazeteye konuşan İsrailli kaynaklar, Cohen’in, UCM’deki soruşturma için Bensouda’ya baskı yaparak işbirliği yapmaya zorladığını ve hatta tehdit ettiğini belirtmişti.

Hollandalı Milletvekilinden İnceleme Talebi

Hollandalı milletvekili Kate Piri tarafından sunulan yazılı soru önergesinde, Hollandalı bakanlardan, İsrail’in UCM’ye yönelik casusluk ve yıldırma faaliyetlerinin araştırılması talep edilmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir