Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Husilerin Denizdeki Saldırıları Küresel Deniz Ticaretini Tehdit Ediyor

Husilerin Denizdeki Saldırıları Küresel Deniz Ticaretini Tehdit Ediyor

haberci haberci -
22 0

Husilerden İki Gemiyi Vurma Açıklaması

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, Kızıldeniz’de bulunan Transworld Navigator ve Hint Okyanusu’ndaki Stolt Sequoia isimli gemilere yapılan saldırıları duyurdu. Seri, gemilerin işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını ihlal etmesi nedeniyle hedef alındığını belirtti.

Yemen’de Husilerin Eylemleri

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak İsrailli şirketlere ait olduğunu iddia ettikleri ticari gemilere saldırı düzenliyor. Bu eylemler nedeniyle pek çok gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

Uluslararası Müdahale

ABD, deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturdu. 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla oluşturulan bu güç, Husilere karşı koordineli bir mücadele yürütecek.

Husilerin Tehditleri

Husiler, ABD ve İngiltere’nin Yemen’de kontrol ettikleri bölgelere saldırması durumunda bu ülkelerin tüm gemilerini hedef alacaklarını açıkladı. Bu durum, bölgedeki deniz ticaretini olumsuz etkileyebilecek ciddi bir tehdit oluşturuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir