Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İngiltere’de İşçi Partisi Tarihi Zafer Kazandı

İngiltere’de İşçi Partisi Tarihi Zafer Kazandı

haberci haberci -
14 0

İşçi Partisi, Muhafazakâr Parti’yi Yenerek Yeni Başbakanı Belirledi

İngiltere’de merkez sol İşçi Partisi, dün düzenlenen parlamento seçimlerinde tarihi bir zafer elde etti. İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Başbakan Rishi Sunak’ın partisini yenerek 14 yıllık çalkantılı Muhafazakâr Parti dönemine son verdi. Keir Starmer, ülkenin yeni başbakanı olarak göreve gelecek.

İşçi Partisi 410 Milletvekili ile İktidar Oldu

Araştırma şirketi Ipsos UK’in sandıkların kapanmasının ardından açıkladığı çıkış anketine göre, İşçi Partisi 650 sandalyeli Avam Kamarası’na 410 milletvekili sokarak iktidar oldu. Bir önceki seçimde 365 milletvekili çıkaran Muhafazakâr Parti’nin sandalye sayısı ise 131’e düştü.

Muhafazakar Parti Tarihi Bir Hezimet Yaşadı

Muhafazakarlar, seçmenlerin hayat pahalılığı krizi, başarısız kamu hizmetleri ve skandallar nedeniyle kendilerini cezalandırmasıyla parti tarihindeki en büyük hezimeti yaşadı. Muhafazakar Parti’nin son kabinesinde yer alan birçok bakan ilk sonuçlara göre milletvekili olamadı.

Değişim İçin İşçi Partisi Liderinden Açıklama

İşçi Partisi lideri Starmer, kazanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Bu gece burada ve ülkenin dört bir yanında insanlar konuştu ve performans siyasetine son vermeye, değişime, kamu hizmeti niteliğinde siyasete geri dönmeye hazırlar” dedi. Starmer, “Değişim tam burada başlıyor… Sizler oy verdiniz. Şimdi bizim için görevleri yerine getirme zamanı” diye konuştu.

Yenilgiyi kabul eden ve Starmer’ı arayarak kutladığını söyleyen Sunak ise “İktidar barışçıl bir şekilde, tüm tarafların iyi niyetiyle el değiştirecek. Öğrenecek ve üzerinde düşünecek çok şey var ve çok sayıda iyi ve çalışkan Muhafazakar aday için kaybetmenin sorumluluğunu alıyorum. Özür dilerim” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir